Nils Ekman samlar pengar till Strokeförbundet
2012-01-12
För ungefär ett år sedan drabbades ishockeyspelare Nils Ekman av en stroke som gjort att han måste avsluta sin ishockeykarriär och börja anpassa livet efter sjukdomen på andra sätt.
SICO har haft lyckan av att få vara del av Nils rehablitering då han nu mer ingår i styrelsen och jobbar med dagliga frågor i förbättringen av anställda ishockeyspelares villkor i den mån han orkar.
Många svenskar drabbas årligen av denna hemska sjukdom och för att kunna hjälpa dessa människor i framtiden har Nils dragit igång en insamling till strokeförbundet, där han kommer genomföra olika projekt för att få in ekonomiskt stöd som möjlig gör mer forskning på området.
Idag har han tillsammans med Djurgården hockey när dom möter Frölunda skapat en dag strokedag på hovet som är en av fler projekt.
Vi hoppas det blir fullsatt och alla bidrager på sitt sätt.
SICO är mycket tacksamma till att Nils och Djurgården Hockey gör detta idag.
Vi önskar lycka till idag och framöver.
Varma hälsningar
SICO
//SICO